0

Η Εθνική Ελλάδος έφερε ισοπαλία και με το Λιχτενστάιν και πλέον έπεσε η ταφόπλακα αυτής της ομάδας με αυτόν τον αποκλεισμό και μαθηματικά από το Euro του 2020.

Φυσικά το 1-1 δεν ήταν η εικόνα του παιχνιδιού όπου η Εθνική έφτασε πολλές φορές στο γκολ αλλά δεν μπορούσε κανείς να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Εθνική άνοιξε το σκορ στο 33′ με τον Μασούρα και όταν δεν βάζεις και άλλα γκολ ο νόμος του ποδοσφαίρου λέει ότι μπορεί να δεχτείς γκολ.

Έτσι έγινε 5 λεπτά πρι από το τέλος του αγώνα στο 85′ στην μοναδική ευκαιρία του Λιχτενστάιν που έγινε και το γκολ της ισοφάρισης.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σιπ): Μπάρκας, Μπακάκης, Μανωλάς, Σωκράτης, Τσιμίκας, Σάμαρης, Μπουχαλάκης (62’ Ζέκα), Φετφατζίδης (68’ Παυλίδης), Μασούρας (86’ Γιαννούλης), Βρουσάι, Κουλούρης.
ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ (Χέλγκι Κόλβιντσον): Μπ. Μπίχελ, Ρεχστάινερ (82’ Χόφερ), Μάλιν, Κάουφμαν, Γκέπελ, Μ. Μπίχελ, Βίζερ, Χάσλερ, Μάιερ (64’ Μπράντλ), Σαλάνοβιτς, Γκούμπζερ (55’ Γιλντίζ).

Στην κάμερα του Open, ο ομοσπονδιακός τεχνικός είπε:

«Είναι σαφές ότι όταν εσύ δεν μετατρέπεις τις ευκαιρίες σου σε γκολ θα το δεχτείς αφού, οι αντίπαλοί μας στη μοναδική τους ευκαιρία που είχαν πέντε λεπτά πριν το τέλος σκόραραν.

Είναι θέμα νοοτροπίας. Είμαστε με την ομάδα δέκα μέρες, αυτά που έδειξαν τα παιδιά στην προπόνηση δεν τα έδειξαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Πρέπει να παίζουμε μέσα στο γήπεδο όπως μπορούμε, ξέρουμε πως μπορούμε να τα πάμε πολύ καλύτερα».

Η συνέντευξη τύπου του Πρωθυπουργού στο Βελλίδειο (Live)