0

Κατώτερη της περίστασης η «γαλανόλευκη» στο ντεμπούτο του Φαν’τ Σιπ έχασε με 1-0 από την Φινλανδία και ουσιαστικά απώλεσε κάθε ελπίδα πρόκρισης στο Euro 2020.

Με πολλές αλλαγές, οκτώ τον αριθμό σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Αρμενία για την 4η αγωνιστική, περιλάμβανε η αρχική σύνθεση του Τζον Φαν’τ Σιπ. Ο Ολλανδός προπονητής παρέταξε τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τους Τοροσίδη, Μανωλά, Παπασταθόπουλο και Σταφυλίδη στην άμυνα, τον Μπουχαλάκη με τον Κουρμπέλη στον άξονα, τους Μασούρα, Βρουσάι και Κολοβό μπροστά τους και τον Κουλούρη στην κορυφή της επίθεσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Φινλανδούς να προσπαθούν να βρουν τρόπο να επιτεθούν. Η Εθνική ξεκίναγε πάντα τις επιθέσεις από το κέντρο της άμυνας και με πάσες προσπαθούσε να φέρει την μπάλα στην αντίπαλη εστία.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Ο Κουλούρης στο 31’ είχε την ευκαιρία να απειλήσει με σουτ στην κίνηση, μετά τη σέντρα του Μπουχαλάκη. Οι Φινλανδοί είχαν επίσης λίγες φάσεις, με τον Πούκι στο 15’, όταν ο Μανωλάς πρόλαβε στην περιοχή τη σέντρα του Καμαρά για τον συμπαίκτη του, όπως και στο 28’, όταν ο Λουντ σούταρε από μακριά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ήταν μια από τα ίδια του α’ ημιχρόνου. Στο 52’ ο Κουρμπέλης προσπάθησε να μαρκάρει τον Καμαρά στην πάσα του Πούκι κι ο Ισπανός Μαρτίνεθ «είδε» πέναλτι.  Ο διαιτητής έστειλε τους Σκανδιναβούς στην άσπρη βούλα. Ο Πούκι συντήρησε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται με τη Νόριτς, νίκησε εύκολα τον Μπάρκα, ανοίγοντας το σκορ. Η Ελλάδα δεν σταμάτησε να κυκλοφορεί τη μπάλα και να πιέζει, απέναντί της όμως είχε μια αντίπαλο δίχως ίχνος άγχους και ανασφάλειας για όσα μπορούσε να πάρει από το ματς. Μασούρας στο 63’ και Μπουχαλάκης στο 74’ σπατάλησαν καλές στιγμές για τη «γαλανόλευκη» για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Ένα γκολ που δεν ήρθε ποτέ και την Εθνική να ξεχνά όποιες ελπίδες είχε για την τελική φάση του Euro 2020.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μάρκου Κάνερβα): Χραντέσκι, Ραϊτάλα, Αρατζούρι, Τοΐβιο, Ούρονεν, Λουντ, Σπαρβ, Καμαρά, Σοΐρι (93’ Σούλερ), Πούλκι (85’ Καργιαλάινεν) Τουόμινεν (87’ Γιένσεν)

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σιπ): Μπάρκας, Τοροσίδης (70’ Μπακάκης), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Κολοβός, Μασούρας, Βρουσάι (60’ Πέλκας), Κουλούρης (76’ Παυλίδης)